Finance.ua

До Дня банківських працівників України 2020

від минулого до сучасності

Банки:

Історія банківської справи сягає прадавніх часів. Вважають, що вже у Давній Греції існували міняйли-трапезити. Вони займалися обміном монет і брали гроші на зберігання. Саме там відбувалися перші безготівкові платежі шляхом нарахування і списання коштів на рахунках клієнтів — перші розрахунково-касові послуги. Вже у ті часи давньогрецькі храми надавали позики з тих заощаджень, які в них зберігалися.
У 11-14 ст. із розвитком виробництва і торгівлі пожвавилася і банківська діяльність. Тогочасний банкір, займаючись справами, сидів за схожим на лаву столом (banco), на яких розкладав свої монети. Так і з'явилося слово «банк». Хоча основною функцією банкірів у ті часи був обмін грошей, до 1200 вони вже брали вклади і виплачували за ними відсотки, а також видавали позики, відкриваючи клієнтам кредити.

Якщо лихвар не міг виплатити гроші за своїми зобов'язаннями, його лавку ламали: від італійського banco rotto («зламана лава») походить сучасне слово «банкрут».
У 11-14 ст. із розвитком виробництва і торгівлі пожвавилася і банківська діяльність. Тогочасний банкір, займаючись справами, сидів за схожим на лаву столом (banco), на яких розкладав свої монети. Так і з'явилося слово «банк». Хоча основною функцією банкірів у ті часи був обмін грошей, до 1200 вони вже брали вклади і виплачували за ними відсотки, а також видавали позики, відкриваючи клієнтам кредити.

Якщо лихвар не міг виплатити гроші за своїми зобов'язаннями, його лавку ламали: від італійського banco rotto («зламана лава») походить сучасне слово «банкрут».
Банківська справа з роками активно розвивалась. В її історії були як позитивні моменти, так і дещо дивні. Ось декілька цікавих фактів.
Раніше «чорний» список банків називався «небажаний»: до нього входили професії, кому видавати кредит було зовсім небажано;
Найстаріший чинний банк у світі — це італійський Banca Monte dei Paschi di Siena, що відкрився в 1472 році в місті Сієна;
Можливо, першим банком можна назвати Орден Тамплієрів. Ця організація виключно на фінансових операціях заробила шалені гроші. Серед прийнятих тамплієрами «на зберігання» цінностей траплялися королівські корони, печатки та інші атрибути держав;
На українських землях банківництво починалося з обміну валют у містах-полісах Північного Причорномор'я, а купівля-продаж валют здійснювалася на місці, де відбувалися народні збори;
За Книгою рекордів Гіннеса, найбільш «грошовим» пограбуванням у світі була крадіжка в Рейхсбанку. Після поразки Німеччини в 1945 році там знаходилася значна частина золотого запасу Німеччини того часу, а також пограбовані коштовності, загальна вартість яких на той час становила 3,34 млрд доларів;
Банки півночі Італії видають фермерам кредити під заставу сиру. Головки пармезану банк зберігає 2-3 роки в спеціальному сховищі, поки вони не дозріють. Якщо сировар не встигає виплатити кредит до моменту дозрівання пармезану, банк продає сир і відшкодовує свої збитки;
Розрахунки картками могли б з'явитися у 1880 році, коли американський вчений Едвард Белламі у своїй книзі запропонував використовувати передплачені картки при розрахунках. Однак його перспективна ідея не знайшла відгуку;
Лише в 1950 році компанія DCI (Diners Club International) випустила першу у світі універсальну платіжну карту. Ця ідея виникла у творця компанії, завдяки випадку в ресторані — у нього було недостатньо готівки, щоб заплатити за рахунком;
Перший банкомат був встановлений у 1967 році у Великобританії. Правда, працював він не з пластиковими картами, а зі спеціальними ваучерами, які заздалегідь отримували в банку;
Необхідність у грошових переказах виникла внаслідок частих дорожніх пограбувань при перевезенні готівки. Перший переказ грошей за допомогою телеграфних ліній був проведений у 1871 році — гроші йшли до одержувача кілька діб.
Майбутнє вже поруч
Якщо раніше банкірам доводилося сидіти за столами-лавками, то тепер технології — наше все. За десятки років прогресу з'явилися платіжні картки, банкомати, пізніше інтернет та мобільний банкінг, цифровий маркетинг, електронні гаманці, Apple Pay та Google Pay та чимало інших діджитал-рішень, які полегшують обіг та використання грошей. А тому й наше життя.

Наприклад, щоб перевірити залишок на картках чи зробити переказ, вже не обов'язково бігти до банкомата чи у банківські відділення. Адже це можна зробити з допомогою банкінгу у будь-якому смартфоні.

Коли ми кажемо про сучасний банк, то маємо на увазі швидкість, доступність, та різноманітність технологій та можливостей.
Чого вартує одна лишень технологія NFC (Near field communication - «ближній безконтактний зв'язок» - з англ.), що для більшості вже давно стала звичною. Це технологія бездротової передачі даних на невеликій відстані: радіус зв'язку не перевищує 10 см.

Серед очевидних переваг NFC - швидкість встановлення зв'язку між об'єктами (процес займає лічені секунди), малий розмір пристрою, що дозволяє вмонтувати чіп у будь-який предмет (телефон, браслет чи навіть перстень), а також низький рівень енергоспоживання. Сьогодні наявність NFC у смартфоні вже стала одним із критеріїв вибору ґаджета.
Впевнені, що на черзі новітні рішення розвитку банківських технологій із залученням штучного інтелекту. Адже фінтех — це не просто щось тимчасове, а вже частина життя.
Як справи в Україні?
Банківська система, що нині діє в Україні, виникла на основі прийнятого Верховною Радою України 20 березня 1991 року закону «Про банки і банківську діяльність». У вересні 1993 року Україна приєдналася до міжнародної міжбанківської електронної системи платежів SWIFT.

У 2011 році на один банк припадало 250 тис. жителів. Після трьох років збиткової діяльності в 2009-2011 роках (внаслідок кризи 2008 року) у 2012 році прибуток українського банківського сектора склав 4,9 млрд грн (збиток 2011 року - 7,7 млрд грн), а у 2013 році - 1,436 млрд грн. Однак вже у 2014 році в країні діяло майже 200 банків.
Здавалося б, усе тільки налагоджується, але політична криза 2014 року внесла свої корективи, а банківська система знову пішла в збиток.

В останній місяць 2014 року збиток банків України склав 30,5 млрд грн! У той важкий рік з ринку були виведені 33 банки, а у 2015 році - 35, що стало рекордом за всю історію країни. Тож 2014-2015 роки вважаються найбільш складними для банківської системи України за весь період її існування.

Як зазначили у кредитному агентстві Moody's у квітні 2019, зміни в банківському секторі, в тому числі націоналізація ПриватБанку, стали одним з найбільших успіхів економічних реформ за останні п'ять років.

Зараз банківська система теж не стоїть на місці, активно розвивається. Та українським банкам є чого прагнути. Віримо, що далі буде…
А поки Finance.ua вітає усіх працівників банківської сфери із професійним святом. Нехай щоденною музикою робочого дня для вас буде дзвін монет й шелест банкнот. Нехай не вичерпується потужна річка клієнтів, а гроші завжди будуть в русі й приносять солідний прибуток!

Зі святом!
Ваш Finance.ua