КОРОНАВІРУС: ситуація,
симптоми, рекомендації

КОРОНАВІРУС:
ситуація,
симптоми, рекомендації

Коронавірусна хвороба Covid-19, яка виникла у китайському місті Ухань, швидко поширилася майже по всьому світу. З моменту виявлення першого інфікованого в грудні 2019 року дотепер у світі спостерігаються тисячі випадків та значні спалахи в Китаї, Південній Кореї, Японії, Ірані та Італії. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила, що хвороба є глобальною надзвичайною ситуацією у галузі охорони здоров'я, а загроза пандемії коронавірусу (поширення нового захворювання у світових масштабах) є цілком реальною.

Щоб краще зрозуміти масштаби спалаху, Finance.ua підготував вичерпну інформацію про те, як захистити себе від коронавірусу, які симптоми хвороби та яка нині ситуація у світі.

Що відомо про коронавірус?

Коронавіруси — це велика родина вірусів, що зазвичай вражають дихальну систему. Назва походить від латинського слова corona, що означає гірлянда чи вінок, через колосоподібну бахрому довкола самого вірусу. Більшість коронавірусів заражають тварин: кажанів, котів та птахів. Наразі відомо лише сім видів коронавірусів, враховуючи Covid-19, що здатні заразити людину.

Ніхто точно не знає, як виник Covid-19. Однак, за основною гіпотезою, першоджерелом стали кажани у Китаї (які також були причиною спалаху коронавірусу SARS, важкого гострого респіраторного синдрому, у 2003 році). Але є й інші версії, хоча ще не підтверджені доказами, що із виникненням вірусу може бути пов'язана незаконна торгівля панголінами.

Як передається вірус?

Міністерство охорони здоров'я України зазначає, що Covid-19 не циркулює у повітрі та не здатний переміщатись на великі відстані. Вірус є лише у краплях, які людина видихає під час чхання чи кашлю. "Відстань — це гарантія безпеки. Заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метра", - зазначають у МОЗ.

Як передається вірус?

Міністерство охорони здоров'я України зазначає, що Covid-19 не циркулює у повітрі та не здатний переміщатись на великі відстані. Вірус є лише у краплях, які людина видихає під час чхання чи кашлю. "Відстань — це гарантія безпеки. Заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метра", - зазначають у МОЗ.

Симптоми

Точний період інкубації вірусу ще не відомий, але згідно з повідомленням ВООЗ, симптоми можуть проявлятися від одного дня до двох тижнів після інфікування.


Хвороба може проявлятися по-різному, починаючи від легких симптомів до тяжкої пневмонії.
На підставі підтверджених випадків ВООЗ заявляє про такі симптоми:
88%
Інфікованих — лихоманка.
67,7%
Сухий кашель.
33,4%
Нежить.
18,6%
Задишка.
13,9%
Ангіна.
13,6%
Головний біль.
Водночас є дані й про безсимптомні випадки. Якщо таких випадків виявлятиметься більше, Covid-19 може стати сезонним захворюванням.
Дослідники також виявили значну різницю в летальності випадків, залежно від вікової групи інфікованих, тобто з кожним десятком років ймовірність заразитися підвищується. Станом на 11 лютого серед інфікованих — лише одна людина віком від 10 до 19 років, у той час як кількість заражених осіб віком 60-69 років сягала 309, 70-79 років — понад 312.

Наскільки захворювання, викликане новим коронавірусом, небезпечне?

20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими і лише близько 3% потребують реанімаційних заходів.

Чи є ліки від захворювання, викликаного новим коронавірусом?

Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує. Пацієнтам надається симптоматичне лікування.

Чи є ліки від захворювання, викликаного новим коронавірусом?

Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує. Пацієнтам надається симптоматичне лікування.

Як вберегти себе?

За словами лікарів, існує мало доказів на підтримку використання масок для обличчя як профілактики захворювання на коронавірус. Маски корисні лише для людей із респіраторними інфекціями для зменшення ризиків поширення хвороби на інших людей. Також маски можна й потрібно використовувати при догляді за хворими або працівникам лікарні, які безпосередньо контактують із людьми, які мають респіраторні захворювання.

МОЗ України дала декілька порад для уникнення зараження:

Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
Термічно обробляти продукти, не їсти сире м'ясо, м'ясні продукти та яйця.
Не торкатися брудними руками очей, носа та рота.
Уникати скупчення людей та контактів із людьми, у яких є ознаки захворювання.
Уникати контактів
із тваринами.
Регулярно та ретельно
мити руки.
ВООЗ неодноразово наголошувала на регулярному митті рук (або дезінфекційному засобі, якщо вода та мило недоступні) як способі для запобігання поширенню нового коронавірусу. Але мити руки теж потрібно вміти.

Як мити руки правильно:

Тривалість 20-40 секунд.
Тепла вода.
Обов'язкове миття після приходу з вулиці, перед прийманням їжі та після відвідування туалету.

Як обробляти руки антисептиком:

Антисептик має бути спиртовмісним — розчин із вмістом спирту від 60% до 80% або із 2% хлоргексидину має покривати всю поверхню шкіри рук.
Тривалість обробки -
30 секунд.
Особливу увагу приділяти нігтям. Там найбільше бруду.

Якщо ви повернулись із країни, де зафіксовано випадки Covid-19:

У разі ознак ГРВІ та підвищеної температури необхідно залишатися вдома, намагатися самоізолюватися та зателефонувати своєму сімейному лікареві — лікарі мають всі необхідні алгоритми дій. За таких умов людина доставляється у визначену госпітальну базу, де буде проведене дослідження для виключення або підтвердження Covid-19. Увесь цей час людина буде ізольована до отримання результатів тесту.
З питаннями щодо коронавірусу можна звертатися на Урядову гарячу лінію за номером 1545.
Оперативну інформацію про поточну ситуацію та останні дані навколо поширення вірусу COVID-19 в країні можна дізнатися на telegram-каналі, верифікованому Міністерством охорони здоров'я України: @COVID19_Ukraine.

Також МОЗ створила окремий сайт для ознайомлення із ситуацією про новий вірус: covid19.com.ua