Finance.ua
Взяти онлайн-кредит просто. Паспорт, ІПН, банківська картка і через декілька хвилин потрібна сума на вашому рахунку. Тому попит на послуги МФО залишається стабільно високим. Але їх сьогодні багато, і в цьому розмаїтті легко заплутатися. Як і скрізь, є ті, хто працює добре, і ті, хто не дуже. Разом з компанією Є-Гроші ми підготували 5 порад про те, як вибрати правильну компанію — ту, в якій приємно обслуговуватися і не доведеться переплачувати за кредитом.

Комікс – інструкція: як вибрати онлайн-кредит

спецпроєкт
1

Вибирайте компанію з найкращим сервісом

Послуги МФО користуються попитом, а він, як відомо, породжує пропозицію. Десятки компаній сьогодні активно кредитують населення. Деякі заробляють ситуативно — намагаються «тут і зараз» видати побільше кредитів, не думаючи про майбутнє і якість сервісу. Але є й ті, хто прийшов на цей ринок надовго. Для них важливо, щоб клієнт, який звернувся одного разу, залишився задоволеним і став постійним. Побудувати такий бізнес куди складніше і витратніше. Набрати і навчити співробітників кол-центру, забезпечити клієнту швидке додзвонювання, різні варіанти погашення кредиту, зробити зрозумілий і інформативний сайт — все це недешево і не всі компанії готові в це інвестувати.
Як же виявити МФО з кращим сервісом?
Можна провести власне дослідження, перебравши купу компаній і особисто набиваючи «шишки». Але набагато простіше поглянути на Рейтинг мікрофінансових організацій України від порталу Finance.ua, співробітники якого вже зробили це за вас. Рейтинг оцінює якість сервісу десятків компаній, порівнюючи такі параметри, як наповненість їхніх сайтів, швидкість додзвонювання на гарячу лінію, наявність програм лояльності, каналів погашення тощо.
Рейтинг МФО — це складна аналітична робота, яка ведеться постійно, оскільки рейтинг оновлюється щокварталу. І наразі одним з його лідерів є компанія Є-Гроші, яка набрала 97,75 балів зі 100 можливих.
Звернувшись до ТОП-5 компаній з рейтингу від Finance.ua, в якості послуг, що надаються, можна бути впевненим.
2

Дізнайтеся докладніше про перший «безкоштовний» кредит

Багато МФО в якості заохочення за те, що клієнт обрав саме їх, пропонують перший «безкоштовний» кредит. Точніше, майже безкоштовний – під 0,01%. Вони намагаються заявити про це в рекламі і на головних сторінках своїх сайтів. Для багатьох позичальників це стає вирішальним фактором при виборі компанії. Але у таких кредитів можуть бути «особливості», про які відкрито не говорять. Наприклад, їх видають тільки тим, у кого бездоганна кредитна історія. Або ж видають всім, але при допущенні з боку клієнта найменшого прострочення залишають за собою право нарахувати підвищений відсоток за кожен день користування кредитом. Або пільгова ставка може діяти тільки протягом декількох перших днів.
Кредити під 0% - це реальність, вони існують і ними скористалися вже мільйони клієнтів. Але є певні умови, які при цьому потрібно виконувати. Всі вони прописані в кредитному договорі, який ви підписуєте перед отриманням грошей. Тому спочатку його варто уважно прочитати. Ну, або хоча б розпитати про особливості надання першого кредиту у оператора call-центру компанії.
3

Дізнайтеся, чи немає прихованих платежів і комісій

Деякі МФО при видачі кредитів беруть неявні платежі і комісії.
Приклад. Сергій оформив кредит в компанії» Є-Гроші " на 2000 гривень під 2,2% на день. Через тиждень він повернув суму боргу плюс 308 гривень відсотків і повністю за нього розрахувався. В цей же час Вася оформив кредит в невідомій компанії, на ту ж суму і той же термін, яка у себе на сайті рекламувала ту ж процентну ставку. Але в кінці терміну від нього вимагали на 100 гривень більше, ніж від Сергія. Виявляється, в кредитному договорі Васі було сказано, що 1,5% від суми кредиту компанія одноразово бере за видачу коштів і ще 0,5% щодня нараховує «за обслуговування кредитного договору».
Неявні платежі можуть стати для позичальника неприємним сюрпризом. Особливо, якщо кредит береться на велику суму і на тривалий термін.
Щоб такого не сталося, потрібно попросити консультанта компанії назвати ефективну процентну ставку за кредитом, яка включає всі платежі і комісії, і відштовхуватися від неї. Крім того, вона в обов'язковому порядку повинна бути вказана в кредитному договорі, який, знову-таки, потрібно уважно вичитати перед підписанням. Але найкраще мати справу з перевіреними МФО, які працюють чесно і прозоро, не нав'язуючи приховані комісії.
4

Дізнайтеся, чи можлива пролонгація і чи є грейс-період

Всі кредити беруться на певний термін. Кожен клієнт МФО знає дату, до якої йому потрібно повернути борг. Але іноді щось може піти не за планом. Затримують зарплату або станеться інший форс-мажор і гроші йдуть на інші потреби.

Для таких випадків у більшості компаній є послуга пролонгації — подовження терміну дії кредитного договору. Але важливо пам'ятати про те, що це не автоматична опція. Клієнт повинен скористатися нею самостійно, коли розуміє, що є ймовірність не встигнути з оплатою. Інакше компанія нарахує штрафи і пеню за прострочення. У деяких МФО також діє грейс-період — термін після настання розрахункової дати, протягом якого до клієнта не застосовуватимуться санкції, якщо він виконає свої фінансові зобов'язання. Зазвичай це 1-3 дні.
Краще заздалегідь з'ясувати, чи є у компанії опції пролонгації і грейс-період. Адже форс-мажори іноді трапляються навіть у сумлінних клієнтів. І краще вибрати ту МФО, у якій передбачені варіанти безболісного виходу зі скрутних ситуацій.
5

Дізнайтеся про способи погашення кредиту

Кожна МФО подбала про способи оплати кредиту. Питання тільки в їх кількості. Одні компанії передбачили 2-3 варіанти і вважають, що цього достатньо. Наприклад, особистий кабінет користувача на сайті і оплата за реквізитами на рахунок компанії. Це, звісно, добре, але краще вибрати ту МФО, у якої їх більше. Чому? Хоча б тому, що, наприклад, сайт компанії в найвідповідальніший момент може «підвисати», а для оплати за реквізитами потрібна банківська картка з потрібною сумою, якої під рукою може і не бути. В результаті можна запізнитися з оплатою і нарватися на неприємні штрафи.
Тому чим більше варіантів оплати передбачила МФО, тим краще. Наприклад, в компанії Є-Гроші, крім особистого кабінету і оплати за реквізитами, погасити кредит можна допомогою платіжної системи «Родаѕһау», а також в мережах терміналів самообслуговування «Сіті 24», «2Сlick», «IBox» та «EasyPay». Якийсь із них напевно є неподалік, а значить, оплатити борг вчасно можна буде без проблем.
Спільний спецпроєкт
Finance.ua та Є-Гроші
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту Finance.ua