Гаманець у смартфоні

Як мобільні системи електронних платежів
змінюють фінансові звички українців

Гаманець у смартфоні

Як мобільні системи електронних платежів змінюють фінансові звички українців
У 2017 році в Україні запрацював сервіс безконтактних електронних платежів від Google, який дозволяє здійснювати оплати смартфоном. Наша країна стала п'ятнадцятою, де він з'явився. За цей час українці настільки звикли платити телефонами, що вже не уявляють собі життя без Google Pay.

Смартфони давно стали невід'ємною частиною нашого життя. Але сьогодні це не просто засіб зв'язку. З їх допомогою ми отримуємо інформацію, шукаємо товари і послуги, порівнюємо їх, і, найголовніше - оплачуємо. Платити телефоном можна як в інтернеті, так і в звичайних торговельних точках. З появою Google Pay, а потім і Apple Pay носити з собою платіжну картку (і, тим більше, готівку) стало не обов'язково.

І навіщо? Адже набагато зручніше додати картку в смартфон і розплачуватися ним, просто приклавши до зчитувального пристрою - терміналу в магазині або турнікета в метро. Головне, щоб він був обладнаний NFC-модулем - пристроєм, який підтримує бездротовий зв'язок на надмалій відстані. Завдяки йому ґаджети обмінюються інформацією з банківськими терміналами.

Ось як це працює

Спершу на смартфон з операційною системою Android версії від 5.0 і вище, а також функціоналом NFC необхідно встановити додаток Google Pay
ввести особисті дані і платіжні реквізити банківської картки
підтвердити додавання картки ОТП-кодом, який надішле банк.

При додаванні картки в додаток створюється її цифровий аналог - токен, який є 16-значною комбінацією цифр, прив'язаних до номера картки. При оплаті смартфоном в магазинах або Інтернеті, Google Pay не використовує номер картки. Замість цього операція проходить з використанням токену. Номер картки знає тільки банк і платіжна система. При видаленні картки з мобільного гаманця і повторному її додаванні, створюється новий номер токену. При додаванні однієї картки на різні пристрої номери токенів будуть різні. Токен може працювати тільки на пристрої, для якого він був створений. Таким чином, дані банківської картки залишаються прихованими, а значить, надійно захищеними.
Платити, до речі, можна не тільки смартфонами. Для цієї мети також підійдуть «розумний» годинник або браслет з NFC-модулем, якими робити це ще зручніше. Адже вони завжди на зап'ясті і з ними навіть не доведеться діставати з кишені телефон.

Це нововведення припало до душі українцям. За підсумками минулого року частка платежів з використанням смартфонів і смарт-годинників в Україні зросла в 90 разів. Ми увійшли до четвірки країн-лідерів за темпами приросту NFC-платежів, обігнавши Канаду, Польщу та інші європейські країни. І за підсумками цього року тенденція навряд чи зміниться.

Як не дивно, але почасти причина такого вибухового розвитку безконтактних платежів у тому, що банки почали відносно активно обладнувати мережі терміналами, і це відразу були термінали з функцією безконтактних платежів в тому числі зі смартфонів. В результаті сьогодні 86% всіх встановлених в країні POS-терміналів здатні приймати такі платежі.

З Google Pay вже працюють близько 30 українських банків, які випускають мільйони різних платіжних карток. Зручність використання мобільних платіжних гаманців разом з іншими можливостями, які надають кредитні картки, роблять для клієнтів процес оплати не просто зручним, але і вигідним.

Наприклад, додавши в свій мобільний гаманець картку Card Blanche White від Ідея Банку, можна платити телефоном в магазинах і отримувати при цьому до 3% кешбеку. Багато купуєте в інтернеті? Не проблема. Google Pay дозволяє і це. Тут краще підійде картка Card Blanche Online від «Ідеї», яка дає 5% кешбеку за покупки в інтернет-магазинах.

Особливо популярні, за словами банкірів, такі платежі в транспорті. У Києві смартфоном сьогодні можна оплатити проїзд у метро, міській електричці і фунікулері. Для багатьох пасажирів він давно став основним способом оплати. Нещодавно на одній зі станцій столичної підземки стався збій в системі прийому безконтактних платежів, в результаті чого при вході утворився величезний натовп. Добре, що, таке трапляється дуже рідко. Але цей показовий випадок свідчить про те, наскільки люди вже звикли платити телефонами. Втім, сучасною платіжною інфраструктурою в транспорті може похвалитися не тільки столиця. У Житомирі безконтактними пристроями оплати проїзду оснащений вже весь комунальний рухомий склад. Телефоном або годинником можна оплатити проїзд навіть у маршрутках Тернополя і автобусах Мукачевого. А ось, наприклад, комунальна влада Парижа тільки-но починає відмовлятися від паперових квитків у міському транспорті.
Безконтактні платежі привчили банківських клієнтів до безготівкової оплати, і розвиток «смартфонізації» українців тільки прискорить цей процес. Більшість сучасних телефонів, навіть недорогих, вже підтримують NFC технологію. Як і інші пов'язані з ними ґаджети - годинники, персні, фітнес-браслети. Згодом паперові гроші відійдуть в історію. І, якщо Україна збереже темпи розвитку безконтактних платежів, то може стати першою країною, де це станеться. Чому б і ні?