Finance.ua
7 РЕЧЕЙ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО КРЕДИТНУ КАРТКУ
ПОРАДИ ДЛЯ ТИХ, ХТО ХОЧЕ СТАТИ ПРОСУНУТИМ «КАРТЯРОМ»
Спецпроєкт
Кредитна картка може бути просто шматком пластику, який прив'язаний до банківського рахунку. А може – чимось набагато більшим: безкоштовним кредитом, безпечним гаманцем, пропуском в бізнес-зали очікування аеропортів і навіть – інструментом заробітку. Все залежить від ваших знань про неї і вмінь по максимуму використовувати її можливості. Разом з Ідея Банком ми розповімо вам про 7 речей, які повинен знати кожен просунутий користувач кредитки.
ЗА ДОПОМОГОЮ КРЕДИТНОЇ КАРТКИ МОЖНА ЗАРОБЛЯТИ
1
Про великі суми тут, звичайно, не йдеться. Але заробити кілька сотень гривень на місяць цілком реально. І цією можливістю потрібно користуватися. Тим більше, що спеціально робити тут нічого не доведеться. Головне – коли будете за щось платити, обрати правильну картку.

У багатьох кредиток сьогодні є така функція, як «кешбек». Її суть в тому, що при розрахунках у певних категоріях банк повертає власнику картки частину витраченого. Зазвичай це 1-5% від суми, хоча бувають і більш щедрі пропозиції. Наприклад, розраховуючись в супермаркетах карткою Card Blanche White від Ідея Банку, можна повернути 2%, і 3%, якщо платити нею на АЗС, в кафе, барах і ресторанах. А найперший платіж по картці банк заохочує 10%-ним бонусом, що, погодьтеся, приємно. Тому якщо передбачається велика покупка в одній із зазначених категорій, то з Card Blanche White можна буде непогано заощадити. Якщо ж плануєте купувати в інтернеті, то вигідніше буде оформити кредитку Card Blanche Online. За розрахунки в мережі вона дає 5% кешбеку (і ті ж 10% на першу покупку).

Причому у випадку з картками від «Ідеї» йдеться про живі гроші, а не квазівалюти або бонуси, якими нараховують кешбек деякі банки. Тобто заробленими грошима ви зможете розпорядитися на свій розсуд: поповнити картку, витратити в магазині, оплатити мобільний і т. д.
Вивчіть структуру своїх витрат і підберіть собі кредитки, які найкраще будуть доповнювати ваш життєвий уклад і робити ваші покупки більш вигідними.
У ВСІХ КРЕДИТОК Є ПІЛЬГОВИЙ ПЕРІОД, АЛЕ НЕ У ВСІХ ВІН РОЗРАХОВУЄТЬСЯ ОДНАКОВО
2
Пільговий період – чудова функція кредитної картки. Якщо знати, як ним правильно користуватися, то замість своїх, можна витрачати гроші банку, не сплачуючи при цьому ні копійки відсотків. Свої при цьому можуть «підзаробляти», лежачи на депозиті. І робити так безліч разів, доти, поки не закінчиться термін дії картки.

Сенс пільгового періоду зрозумілий всім: банк дає певний проміжок часу, протягом якого можна безкоштовно користуватися кредитним лімітом. Залежно від картки, він може тривати від 1 до 4 місяців. Але не всі знають про те, що, крім тривалості періоду, потрібно також знати, як саме він розраховується. Це те, на чому часто помиляються недосвідчені «картярі». Питання найчастіше – в розрахунковій даті, до якої потрібно закрити борг за карткою, і якщо люди її визначають самостійно і не відповідно до договору, вони повинні сплатити банку більше, ніж розраховували.

Одні банки починають відлік грейс-періоду з 1 числа кожного місяця, інші — від дати укладення договору. Цей момент потрібно уточнити при підписанні карткового договору, тому що від цього буде залежати, коли вам доведеться розрахуватися з банком.

За картками Ідея Банку пільговий період розраховується від дати укладення договору. Тому за двома різними картками можуть бути різні розрахункові дати. До речі, перший пільговий період за картками «Ідеї» становить значні 92 дні, всі наступні – на 30 днів менше.
Пример
25 липня Сергій оформив картку Card Blanche White. 1 серпня він почав користуватися кредитним лімітом, думаючи, що той починається на початку місяця і закінчується 24 жовтня (1 серпня плюс 92 дні). Але банк, згідно з договором, рахує по-іншому: почав відлік в момент оформлення карткового договору, тобто на 8 днів раніше. Тому якщо Сергій неуважно почитав договір і планує погасити борг за карткою в останній день – 24 жовтня, – то до того моменту грейс-період вже закінчиться, і банк нарахує йому відсотки за користування лімітом. Щоб грамотно розрахувати графік платежів, Сергію потрібно пам'ятати умови банку: потрібно розрахуватися до 17 жовтня.
Уважно читайте умови надання пільгового періоду в договорі і поставте в телефоні нагадування за пару днів до його закінчення. Це дозволить уникнути зайвих витрат, а також максимально ефективно і безкоштовно використовувати такий фінансовий ресурс, як кредитний ліміт за карткою.
НЕВИКОРИСТОВУВАНІ КРЕДИТКИ КРАЩЕ ЗАКРИТИ
3
Цілком нормально мати кредитки кількох банків. Адже у кожної з них можуть бути свої корисні властивості, завдяки яким вони одна одну чудово доповнюють. Але тримати банківські картки про запас – погана ідея.

Почнімо з того, що це підвищує ризик відмов у кредитуванні. Якщо в «Банк А» за холодильником прийде клієнт, у якого 8 активних кредиток від різних банків, то доступний йому загальний кредитний ліміт «Банк А» може розцінити як потенційне навантаження на його бюджет і відмовити в позиці.

До того ж кредитні картки бувають як безкоштовними, так і умовно безкоштовними. Якщо оформити стопку перших, проблем бути не повинно. З другими ситуація інша. За ним банки не беруть гроші за обслуговування лише в тому випадку, коли клієнти активно користуються картками. В іншому разі може стягуватися плата. Вона, як правило, невелика, але в підсумку у клієнта може вирости неприємний борг, про який той може навіть не здогадуватися.
Підберіть собі 3-4 картки, які вам підійдуть найкраще і якими ви будете реально користуватися. Всі інші краще закрити і отримати в банку довідку про закриття карткового рахунку.
СТАВТЕ ЛІМІТ НА ПЛАТЕЖІ В ІНТЕРНЕТІ
4
З кожним роком в інтернеті обертається все більше грошей. Обсяги онлайн-торгівлі сьогодні обчислюються трильйонами доларів. А там, де багато грошей, завжди багато шахраїв. Вони постійно думають над тим, як вкрасти гроші з вашої кредитки. Сама по собі банківська картка – безпечний платіжний інструмент. Якщо з неї і відбувається розкрадання коштів, то майже завжди з вини самих клієнтів, які необачно розголошують свої конфіденційні дані.

Банкіри постійно працюють над безпекою онлайн-платежів і пропонують клієнтам різні способи контролю над ними. Один з них – ліміт на платежі в інтернеті. Встановіть нульовий ліміт і піднімайте його безпосередньо перед проведенням конкретної операції. Це вбереже вас від втрат навіть в тому випадку, якщо ви (усвідомлено чи ні) допустили витік даних своєї банківської картки.
LIMIT
Встановіть нульовий ліміт на онлайн-платежі і підвищуйте його перед кожною конкретною покупкою. Другий варіант – заведіть окрему дебетову картку для розрахунків в інтернеті (можна віртуальну). Тримайте її завжди порожньою і поповнюйте потрібною сумою перед покупкою.
ВИВЧІТЬ РЕГЛАМЕНТ РОБОТИ БАНКУ З ПЛАТЕЖАМИ
5
Це також важливі знання, які допоможуть уникнути зайвих витрат.

Уявіть ситуацію. Щоб не вийти з пільгового періоду за кредитною карткою «банку А» вам потрібно погасити борг за нею до 25 числа. У цей день у вас точно будуть надходження на картку «банку Б», і ви знаєте, що зможете переказати їх на картку «банку А». Нібито встигаєте, але на практиці все може виявитися складніше. За регламентом деяких банків платежі можуть зараховуватися протягом кількох робочих днів. Тому відправлені 25-го гроші опиняться на рахунку лише 26-28 числа. Як результат: до розрахункової дати «Банк А» грошей не побачить і з чистою совістю нарахує відсотки за користування кредитним лімітом.
Дізнайтеся в банку, як довго будуть йти платежі, відправлені тим чи іншим способом, і враховуйте цей термін при погашенні боргу за кредиткою. Краще робити це за 3-5 днів до настання розрахункової дати.
ЗНІМАТИ ГОТІВКУ З КРЕДИТНОЇ КАРТКИ – ПОГАНА ІДЕЯ
6
Є люди, які активно використовують кредитки для зняття готівки в рахунок кредитного ліміту. Це вкрай невигідна операція. Крім того, що з вас візьмуть мінімум 4% комісії (а в деяких банках – і більше), так ще найчастіше ця операція не підпадає під дію пільгового періоду. Тобто доведеться платити і комісію за зняття, і відсотки за весь час користування готівкою. Те саме стосується переказів на інші картки.

У цього правила бувають рідкісні винятки. На ринку є кілька кредиток спеціально «для готівки», за якими банки не беруть 4% за зняття в рахунок ліміту. Також іноді банки йдуть назустріч клієнтам і проводять акції, дозволяючи безкоштовно знімати готівку з кредиток.
Знімати готівку з кредитної картки в рахунок ліміту майже завжди дуже дорого. Такі картки оформляються, перш за все, для розрахунків у торгових точках і/або інтернеті.
ЯКЩО БАГАТО ЛІТАЄТЕ, ВАРТО ОФОРМИТИ ПРЕМІАЛЬНУ КАРТКУ
7
Йдеться про привілейовані картки рівня «платинових» і вище. Вони коштують грошей. Зазвичай банки беруть від кількох сотень до тисячі гривень за їх випуск і ще стільки ж за щомісячне обслуговування. Натомість клієнт отримує статус VIP і всі бонуси, що звідси витікають: персональний консьєрж-сервіс, різноманітні партнерські знижки та аеропортові привілеї. Для тих, хто багато подорожує, останній пункт може бути дуже цікавий. Зокрема, у власників VIP-карток є доступ до комфортних бізнес-залів очікування, вони можуть без черги проходити паспортний контроль і контроль безпеки, безкоштовно упаковувати багаж, а також користуватися іншими корисними «польотними» бонусами.
Для мандрівників платна преміальна картка може бути досить вигідним придбанням.
Кредитка здатна зробити ваше життя набагато простішим. Головне – підібрати ту картку, яка підійде вам найкраще, і правильно нею користуватися.
Партнерський спецпроєкт
Idea Bank та Finance.ua
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту Finance.ua