Куди вкласти
100 000 гривень?

Переваги та недоліки
різних варіантів інвестування

Куди вкласти
100 000 гривень?

Переваги та недоліки різних варіантів інвестування
Отже, ви змогли накопичити 100 000 гривень. Тепер їх потрібно кудись вкласти. Адже гроші повинні працювати і приносити дохід, а не лежати вдома під матрацом.
Але куди?

Щоб відповісти на це запитання, давайте розглянемо кілька доступних українцям варіантів інвестування, перерахуємо їх переваги, недоліки і підберемо найоптимальніший для такої суми.

Банківський депозит

Почнемо, мабуть, з нього, оскільки це найпопулярніший серед українців спосіб інвестування відносно невеликих сум. Його суть проста: ви на якийсь час даєте гроші банку, а потім забираєте їх з відсотками. У депозитів можуть бути свої тонкощі і навіть стратегії інвестування. Досвідчені вкладники, наприклад, відстежують вигідні вклади з можливістю довкладення і ставлять на них «стовпчики» – вносять невелику суму, фіксуючи вигідний відсоток, і потім, після закінчення строку іншого депозиту, поповнюють «стовпчик» більшою сумою.

Але сутність депозиту завжди одна – банк користується вашими грошима і платить вам за це. Залежно від строковості вкладів (від місяця до року) процентна ставки за ними сьогодні становлять 14% -17%. Наприклад, в Ідея Банку можна на пів року оформити
депозит «Прибутковий» під 16,25% річних. Це чудовий варіант вкладення наших 100 000 гривень, оскільки дає досить непоганий дохід, плюс порівняно ненадовго «заморожує» ваші гроші.
Плюс
На користь депозиту грають кілька факторів:
повернення вкладів до 200 000 гривень гарантується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО);
це простий спосіб вкладень, що не вимагає глибоких фінансових знань;
він приносить заздалегідь відомий дохід, на який можна розраховувати;
великий вибір банків і депозитів у них.
Мінус
Але у депозиту в гривні є і два недоліки: інфляція, яка під'їдає прибутковість нашого вкладу, і податок, який доведеться сплатити із заробленої суми. Сьогодні це 18% плюс військовий збір 1,5%. Разом втрати вкладника становлять 19,5%. Тобто реальний дохід дорівнює 0,805 від заявленої ставки.

Банківські метали

Йдеться перш за все про золото, іноді – про срібло і платину. Ці метали продаються у вигляді злитків або інвестиційних монет. Можна також оформити депозит в металах.

Злитки можуть бути вагою від 1 грама до 1 кілограма. І чим вони важчі - тим дешевше Вам обійдеться грам металу. Якщо хочете купити 100 грам банківського золота, то вигідніше взяти їх одним злитком, ніж, наприклад, 20 штук по 5 грам. Різниця в ціні грама може бути 2-5%.
Щодо депозитів в золоті, то вони бувають двох видів: з фізичною поставкою металу і без неї. З поставкою – це коли ви купуєте в банку або приносите раніше куплені злитки і кладете їх на депозит. Після закінчення строку вкладу Ви отримаєте назад свій метал і відсотки у вигляді злитків поменше або в гривневому еквіваленті за його поточним курсом.
важливо
У випадку "депозиту без поставки" ви маєте справу тільки з грошима, а не з металом як таким. У касу банку вноситься сума, яка конвертується у віртуальні грами і зараховується на депозитний рахунок. Після закінчення строку вкладу відбувається зворотна процедура: метал конвертується в гривню з урахуванням відсотків, що набігли.

Наших 100 000 гривень цілком вистачить на те, щоб купити чотири 20-грамових золотих злитка і покласти в банк на півроку під 3% річних.
Плюс
Головний плюс вкладень в метали в тому, що вони традиційно є надійними і ліквідними. Золото, на відміну від валюти, не прив'язане до економіки будь-якої країни, і в усі часи було «тихою гаванню» для інвестицій. Особливо в часи криз і потрясінь. І останнім часом його ціна теж зростає. На початку 2020 року тройська унція жовтого металу коштувала $1562 – на 18% більше, ніж роком раніше.
Мінус
Їх більше, ніж переваг. По-перше, досить низька прибутковість. По-друге, мати справу з фізичним металом досить клопітно. Якщо зберігати золото в банківській комірці, потрібно враховувати вартість її оренди, яка потягне на кілька тисяч гривень на рік. Зберігати його вдома небезпечно і до того ж поводитися з металом потрібно дбайливо, оскільки будь-яке навіть незначне пошкодження злитка або монети позначиться на його вартості. Ще один мінус «металевих» депозитів в тому, що на них не поширюється дія Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Нерухомість

Багато людей сьогодні забезпечують собі стабільний додатковий дохід, інвестуючи в нерухомість. Можна купити квартиру і здавати її в оренду. Якщо ви готові чекати – вигідно вкластися «в котлован» і заощадити близько 30% її вартості. Купивши, наприклад, однокімнатну квартиру в Києві, можна здавати її, отримуючи 7000-10000 гривень на місяць. Приблизна прибутковість такої інвестиції становитиме 8-9% річних.

Але 100 000 гривень для цього явно недостатньо. Для «однушки» в Києві потрібні мінімум $35 000 – $40 000. У регіонах - $10 000-$20 000.
Плюс
Нерухомість, як і депозит – простий спосіб вкладень. Ви купуєте актив, який буде приносити стабільний щомісячний дохід. Це також ліквідний актив. Ви завжди зможете його продати за ринковою ціною. Попит на нерухомість в Україні все ще досить високий.
Мінус
У такого способу вкладень високий поріг входу – вам доведеться витратити значну суму на купівлю і, можливо, на ремонт. Також якщо вам раптом терміново знадобляться гроші на інші потреби і ви вирішите продати свою квартиру (або іншу нерухомість), то зробити це швидко навряд чи вийде. Принаймні за ринковою ціною.

Облігації внутрішньої державної позики

ОВДП – державні цінні папери, які Мінфін розміщує на внутрішньому ринку країни. За їх допомогою держава займає гроші у інвесторів (як юридичних, так і фізичних осіб) для фінансування своїх потреб, повертаючи потім з відсотками.
Плюс
Їх купівля цікава з кількох причин.
Держава гарантує 100% повернення вкладів у ці папери.
На відміну від депозиту, дохід за ОВДП не оподатковується. З нього стягується тільки військовий збір - 1,5%.
Прибутковість ОВДП у гривні дорівнює або навіть перевершує рівень облікової ставки НБУ. Сьогодні це 18% річних. Жоден з надійних банків не може запропонувати такі умови.
Найприбутковіші депозити, як правило, оформляються на строк від 3-х місяців до 1 року і не завжди можуть бути розірваними достроково. У випадку з ОВДП інвестор може в будь-який момент продати свої папери на вторинному ринку.
Мінус
Але вкладення в ОВДП супроводжуються додатковими витратами. Доведеться відкрити поточний рахунок у банку, рахунок у цінних паперах у зберігача цінних паперів, заплатити комісію брокеру (фізособа не може безпосередньо купувати ОВДП), заплатити за заведення цінних паперів на рахунок і платити щомісячну комісію за їх зберігання. Щоб вони були вигідними, ці інвестиції повинні бути великими. Зазвичай в них вкладають від 1 мільйона гривень. З невеликими сумами тут робити нема чого: додаткові витрати з'їдять весь дохід. Для 100 000 гривень такий варіант навряд чи підійде.

Р2Р-кредитування

Р2Р-кредитування – це механізм запозичення грошей між фізичними особами за допомогою спеціальних онлайн-майданчиків. Його суть в тому, що люди можуть позичати їх один одному або бізнесу без залучення фінансових інститутів: банків, кредитних спілок або мікрофінансових організацій.

Для України це поки що молодий (або «сирий») ринок. Є близько п'яти онлайн платформ, на яких інвестор може запропонувати свої гроші позичальникам, які оформили відповідну заявку. Суми кредитів можуть варіюватися від 5000 до 500 000 гривень. Тому наших 100 000 цілком достатньо для того, щоб спробувати себе в цьому сегменті ринку кредитування.
Плюс
Це, мабуть, найбільш дохідний спосіб вкладення грошей. Інвестор від виконання такої заявки може отримати дохід у розмірі 20-35% від вкладених коштів.
Мінус
Де високий дохід - там великі ризики. Так було завжди, і сегмент Р2Р - не виняток. Адже йдеться про беззаставне кредитування. Ви даєте гроші на свій страх і ризик. Деякі Р2Р-майданчики сприяють у стягненні завислих боргів, але їхня робота зводиться до того, щоб якийсь час нагадувати боржникам про прострочений борг і, якщо не буде ефекту, передати їх в роботу колекторам.

Купівля-продаж
валюти

Вкладати у валюту можна як за допомогою банків, так і залучаючи брокерські компанії. Найпопулярнішими сьогодні валютами є: американський долар, євро, японська єна, швейцарський франк, і англійський фунт стерлінгів. 100 000 гривень цілком достатньо для того, щоб спробувати себе в цьому способі інвестування.
Плюс
Якщо розумієте динаміку змін курсу валют, то зможете заробляти на коливаннях. Тримаючи гроші у валюті, Ви зможете убезпечити себе від інфляції.
Крім того, валюта ліквідна. Ви швидко зможете продати одну і купити іншу.
Мінус
Їх два: непередбачуваність курсу валют й інфляція, до якої схильні абсолютно всі економіки світу.
Висновок
Серед перерахованих варіантів інвестування для наших 100 000 гривень не підходять лише нерухомість і купівля ОВДП. Решту можна розглядати. Але, мабуть, найоптимальнішим серед решти буде всім добре знайомий банківський депозит. Він, звичайно, не дозволить вам заробити стільки, скільки, можливо, ви зможете отримати, видаючи Р2Р-кредити. Але тут ключове слово "можливо", адже повернення таких вкладень вам ніхто не гарантує. Депозит – оптимальне співвідношення таких ключових для інвестора параметрів, як надійність і прибутковість вкладень.
Вклад в Ідея Банку – чудовий приклад цього.