Finance.ua
Купівля з першого погляду
Finance.ua протестував FacePay24 — біометричний платіжний сервіс від Приватбанку за підтримки Visa. Ділимося враженнями
Купівля з першого погляду
Finance.ua протестував FacePay24 — біометричний платіжний сервіс від Приватбанку за підтримки Visa. Ділимося враженнями
В Україні сьогодні можна заплатити за обід, купити продукти, чашку кави і багато чого ще, не маючи при собі ні готівки, ні банківської картки, ні навіть мобільного телефону. Достатньо просто прийти в магазин або кафе і показати обличчя. Finance.ua перевірив, як це працює.
Де працює?
У серпні 2020 року Приватбанк разом з оновленням додатку Приват24 презентував інноваційну технологію оплати при підтримці Visa – FacePay24. Вона дозволяє розраховуватися за покупки обличчям. У буквальному сенсі. Тоді це працювало в тестовому режимі в декількох магазинах Дніпра і виглядало як якась міфічна штука – цікаво, але випробувати було ніде. Сьогодні все інакше. Банк багато зробив для того, щоб просунути свій новий сервіс в маси. Нові POS-термінали з камерами, які сканують обличчя покупця, з'явилися в багатьох торгових точках по всій країні. Зараз їх 6174.
З моменту запуску через FacePay24 було проведено 2035 транзакцій на загальну суму 149 740 гривень. І це лише початок. Мережа активно розширюється і зупинятися Приватбанк, схоже, не має наміру. Технологією активно цікавляться і підприємці, і їхні клієнти.
Що таке FacePay24?
Для початку про те, що таке FacePay24 і як він працює. Це біометрична технологія, яка ідентифікує покупця по скану обличчя і при оплаті списує гроші з його картки.
Доступ до функції «оплати обличчям» відкривається в Приват24. Клієнту потрібно встановити додаток на смартфон і в налаштуваннях профілю активувати оплату FacePay24.
Потім, слідуючи підказкам, потрібно зробити три селфі з різних ракурсів і "прив'язати" банківську картку.
Усе! З цього моменту ваше обличчя стає засобом оплати
Як оплатити?
Скористатися FacePay24 можна в тих торгових точках, де встановлені POS-термінали Android PAX з двома камерами: основною і фронтальною. При розрахунку потрібно сказати продавцю, що ви хочете оплатити покупку саме по FacePay. Він введе на терміналі суму і вибере «оплату обличчям». Вам потрібно буде подивитися в камеру терміналу, натиснути «Сплатити», почекати, поки система вас упізнає і ввести PIN-код.
Чому це безпечно?
У Приватбанку запевняють, що ніхто, крім самого клієнта, не зможе розрахуватися через FacePay24. Банк не зберігає фото клієнтів, а перетворює їх на цифровий код, який заносить в базу даних і потім порівнює з іншими для ідентифікації.
FacePay24 використовує одну з кращих в світі систем автоматичного розпізнавання облич – Amazon Rekognition. Вона враховує геометрію обличчя, залежності між очима, носом, бровами, ротом і багато інших його характеристик. Система забезпечує повну безпеку персональних даних клієнтів, а також їх шифрування при зберіганні і передачі.
Amazon Rekognition вміє ідентифікувати людей як на статичному зображенні, так і на відео. Технологію застосовують в різних сферах і індустріях. Поряд з ПриватБанком, її надійність і ефективність перевірили багато відомих компаній.
Наприклад, CBS Corporation – велика американська медіакорпорація, в яку входять теле- і радіо підрозділи, кілька видань, кіновиробництво – використовує Amazon Rekognition для автоматичної модерації відеоконтенту.
Фінансова компанія Aella Credit, видаючи позики приватним особам, використовує біометрію обличчя в мобільному додатку для перевірки особи. Вона працює на ринках кількох країн, що розвиваються, і основою її сервісу також є Amazon Rekognition.
Як видно, технологія пройшла хорошу «перевірку на міцність» і отримала тільки позитивні відгуки.
Не варто забувати і те, що кожен платіж через FacePay24 підтверджується PIN-кодом, що забезпечує йому додаткову безпеку.
Як це працює на практиці?
Перевірити FacePay24 ми вирішили в невеликій столичній кав'ярні «Горький» на вулиці Бульварно-Кудрявській. Це один із закладів однойменної мережі. Її співзасновник і керуючий Андрій Зубчевський розповів нам, чому вирішив підключити нову технологію від Приватбанку і як на неї реагують покупці.
Мережа «Горький» складається з 46 кав'ярень, більшість з яких – стаціонарні приміщення площею від 10 до 100 кв.м. Цього року Зубчевський з партнерами планує відкрити ще стільки ж закладів. «У перспективі все плануємо обладнати терміналами з FacePay24», – каже підприємець.
Про FacePay24 він дізнався в листопаді минулого року, коли зайшов в магазин свого приятеля, який торгує мобільними телефонами. Зубчевський звернув увагу на те, як покупець подивився в незвичайний термінал, натиснув щось на його екрані, після чого забрав новий телефон і пішов. «Я запитав у знайомого «Що це було?». Коли дізнався, що так тепер можна оплачувати покупки, то сказав собі: у мене будуть такі ж термінали, і тільки-но спробуйте мене зупинити», – сміється Андрій.
Перший Android PAX-термінал з'явився в одній з точок «Горький» в грудні 2020-го. Зубчевський подзвонив в банк свого персонального менеджера і залишив заявку на встановлення нового терміналу з можливістю «оплати обличчям». З моменту звернення до його встановлення минуло три робочі дні. Потім приїхав співробітник банку і замінив пристрій.
Зараз заплатити обличчям можна в 15 кав'ярнях «Горький»
За зовнішнім виглядом термінал для FacePay24 – щось середнє між звичайним POS-терміналом і Android-смартфоном. Крім великого сенсорного екрана в очі кидається ще й те, що він білий, тоді як звичайні чорного або сірого кольору. Працює на акумуляторах, заряду яких, за словами Зубчевського, вистачає на повний робочий день. «З ранку до вечора працює, а на ніч ставимо заряджатися. Працює відчутно швидше від звичайних. Хоча за вартістю оренди нічим не відрізняється: ми платимо 400 гривень на місяць як за старі, так і за ці», – каже підприємець.
Незважаючи на те, що технологічно FacePay24 штука дуже складна, вона не вимагає якихось особливих налаштувань, і в Приват24 включається єдиним тумблером в налаштуваннях профілю. Потім робиш 3 фото і готово. Ми активували послугу в кав'ярні прямо перед оплатою. Це зайняло не більше 2 хвилин.
Ну а сам процес оплати настільки простий, що тут навіть розповідати особливо нема про що. Ти 3-5 секунд дивишся на термінал, поки він тебе впізнає, потім вводиш свій PIN і тиснеш «Оплатити».
Єдина незручність, від якої поки нікуди не подітися – при оплаті доводиться знімати з обличчя маску. «Це, звісно, не зовсім зручно. Але попит на послугу зростає, навіть незважаючи на це. Зараз за місяць по всіх точках через FacePay у нас проходить близько 20-30 платежів. Думаю, після пандемії і карантину люди будуть ще більш охоче користуватися цією послугою», – вважає Зубчевський.
За його словами, це неминуче, оскільки вона викликає у покупців жвавий інтерес. І наявність FacePay-терміналу є свого роду рекламою закладу. «Це іміджева штука. Принаймні зараз, поки їх не так багато. Клієнти, коли бачать незвичайний термінал і дізнаються, для чого він потрібен, як правило, реагують дуже жваво. Багато вигукують «Ух ти, у вас навіть таке є!». Іноді наші співробітники консультують покупців, як налаштувати сервіс в Приват24 щоб почати ним користуватися. Банк повинен нам за це доплачувати», – жартує підприємець.
Наші враження
Що в підсумку? Приватбанк створив відмінний інноваційний платіжний сервіс. Він реально працює і залучає клієнтів навіть самим фактом свого існування. Поки про нього багато хто не знає, але банк точно постарається це виправити.
Перш за все FacePay24 буде цікавий компаніям з інтенсивним потоком клієнтів, які на перше місце ставлять простоту і швидкість обслуговування: кафе, фаст-фуди, АЗС. Біометрія значно спрощує процес купівлі для клієнта. А задоволений клієнт, швидше за все, повернеться і стане постійним.
Спільний спепроєкт Finance.ua та Приватбанку