Finance.ua

Чи готовий ти стати фермером — знайди гроші для розвитку агробізнесу

Finance.ua разом з ПриватБанком у цьому спецпроєкті пропонує вам приміряти на себе роль українського фермера та знайти оптимальний варіант залучення грошей у агрокомпанію.
Спецпроєкт:
Хоч і кажуть, що курчат восени рахують, але від того, як пройдуть весняні польові роботи, залежатиме результат усього сезону сільськогосподарських робіт.
А ця весна може принести аграріям чимало сюрпризів, адже Україна продовжує бути в пандемії коронавірусу.
І хоча сам по собі агросектор виявився менш схильним до впливу локдаунів, багато суміжних галузей відчули їх на собі повною мірою.
У будь-якому випадку, весняні польові роботи ніхто не скасовував і аграрії планують вийти на поля, де будуть сіяти, обробляти озимі, садити ярові культури. Багато в чому їх успішність залежить від того, як легко вони зможуть знайти фінансування для оплати своїх сезонних потреб, а також чи зможуть вчасно оновити парк техніки.

Багато середніх та дрібних агрокомпаній і ферм мають такі проблеми:

Неможливість взяти в оренду техніку у звичних партнерів, оскільки ті просто припинили свою діяльність на період жорсткого локдауну. Висока вартість такої оренди
Брак коштів на закупівлю насіння
Необхідність модернізації техніки, ризик її виходу з ладу в період робіт
Відсутність коштів на викуп землі під свою діяльність (100 га) після відкриття ринку землі
Як бачимо, труднощі в діяльності фермерів часто пов'язані з браком фінансування.
Пропонуємо читачам уявити себе в якості одного з фермерів і перевірити, чи зможете ви вивести свій агробізнес на новий рівень у непростих умовах.

Завдання 1 – знайдіть гроші на оновлення парку техніки та модернізацію обладнання.

Уникнути ризику втрати врожаю, у зв'язку з виходом з ладу більшої частини парку

Придбати необхідну техніку, не даючи на оплату 100% її вартості оборотних коштів компанії

Знизити залежність від орендодавців техніки

Ваша ціль:
Подумайте і виберіть варіант, який вважаєте правильним:
Варіант 1.
Не буду намагатися активно розширювати бізнес. Не буду залучати зовнішнє фінансування, житиму з наявними коштами.
Варіант 2.
Закладу свою нерухомість як фізособа для отримання фінансування або звернусь до мікрофінансової організації для отримання беззаставної позики.
Куплю нову техніку та/або обладнання в розстрочку/лізинг.
Варіант 3.
Вибрати
Вибрати
Вибрати
Так не варто робити:
Як говорила Аліса зі знаменитої книги Льюїса Керролла: «Треба бігти з усіх ніг,
щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти, як мінімум, удвічі швидше!». Ринок не витримує застою. Тож надія на те, що потроху вийде за 3-5 років накопичити на новий комбайн - не найкращий варіант.

Доки ви відкладаєте заощадження, частина врожаю може бути втрачена, а конкуренти перевершать вас за технічним оснащенням. Оренда, що збереглася, залишить вас в залежності від орендодавців.
А це варто спробувати:
У той же час покупка техніки в лізинг залишається найбільш популярною і вигідною. За підрахунками експертів, придбання техніки, на відміну від її оренди, окупає себе за 2 роки. Сплативши від 20% вартості обладнання, ви зможете відразу отримати його в користування: немає оренди, простою, загрози зриву робіт. А якщо ваші поля вже оброблені, можна здавати техніку в оренду менш завзятим колегам-аграріям.

Сьогодні на ринку існують програми лізингу сільгосптехніки, спеціально адаптовані під потреби аграріїв. Серед них можна виділити лізингову програму від Приватбанку. Її переваги в тому, що вона дає можливість укласти договір зі ставкою від 0,01% річних на термін до 5 років.

Серед додаткових переваг:

  • графік погашення можна адаптувати під агробізнес з урахуванням сезонності робіт. Наприклад: погашення вартості обладнання двічі на рік.
  • можливість обміну старої техніки на нову за системою Trade-In.

Завдання 2 – знайдіть гроші на підтримку і розширення поточної діяльності: закупівлю насіння, добрив і засобів захисту рослин

Позичити гроші у фінансової компанії або великого техно-ломбарду

Використовувати банківські програми кредитування

Працювати тільки за рахунок отриманого прибутку

Ваша ціль:
Подумайте і виберіть варіант, який вважаєте правильним:
Варіант 1.
Позичу гроші у фінансової компанії або великого техно-ломбарду.
Варіант 2.
Скористаюсь банківською програмою кредитування.
Працюватиму тільки за рахунок отриманого прибутку.
Варіант 3.
Вибрати
Вибрати
Вибрати
Так не варто робити:
Позики у фінансової компанії і ломбарду, на перший погляд, можуть здатися
гарною ідеєю. У разі кредиту від МФО навіть можливий варіант отримання беззаставного фінансування. І навіть не доведеться розкривати всі аспекти своєї фінансової діяльності перед сторонньою організацією.

Однак, не будемо забувати, що такі позики є найдорожчими, адже кредитна ставка часто становить понад 1,5-2% на день! А це сотні відсотків річних на рік. До того ж суми можливої позики, як правило, невеликі - до 100-200 тис. грн.

Мікрогосподарству це, можливо, допоможе, але навряд вирішить завдання більш-менш великої ферми. Та й терміни кредитування невеликі - не більше року. У цьому випадку існує дуже високий ризик, що весь майбутній прибуток буде «з'їдений» вартістю дорогого фінансування.
А це варто спробувати:
Посилити позиції на ринку, збільшити масштаб діяльності і розмір прибутку
можливо тільки в разі залучення фінансування на найвигідніших і потрібних для агробізнесу умовах. Сьогодні багато банків охоче кредитують аграріїв, надаючи їм кредити, кредитні лінії і програми овердрафту як для поповнення оборотних коштів, так і для вирішення конкретних завдань. Розвиток отримують і партнерські проекти, в яких беруть участь як банки, так і постачальники насіння і ЗЗР. У цьому випадку всі залишаються у виграші.

Особливу увагу до себе привертає заснована Приватбанком програма АгроКУБ.

Вонавідрізняється тим, що дозволяє аграріям оперативно залучати кредити на поточні потреби на суму до 1 000 000 грн. При цьому позичальники отримують спеціальні умови погашення:

  • банк не попросить у позичальника твердої застави,
  • перші 6 місяців тіло кредиту можна не повертати.

Завдання 3 – максимально скоротіть кредитне навантаження на ваш агробізнес

Скоротити виплати за чинним портфелем кредитів

Знизити вартість запозичень

Збільшити прибуток

Ваша ціль:

Протягом найближчих років акумулювати капітал для подальшого розширення діяльності

Подумайте і виберіть варіант, який вважаєте правильним:
Варіант 1.
Відмовлюся від використання будь-яких кредитів.
Варіант 2.
Попрошу реструктуризацію існуючих кредитів у банку або небанківського кредитора.
Скористаюсь на повну программами здешевлення кредитів для бізнесу, що реалізуються державою, НБУ та банківським сектором.
Варіант 3.
Вибрати
Вибрати
Вибрати
Так не варто робити:
Робота без залучення кредитних коштів «вигідна» тільки одним - вам не доведеться рахувати та відображати у звітності додаткові мільйонні доходи, що принесе нове обладнання, куплене у кредит, що зайвий раз збільшить навантеження на бухгалтера. А вже тим більше, якщо є амбіції до масштабування бізнесу.
А це варто спробувати:
Набагато вигідніше вивчити всі доступні на ринку програми компенсації
державою виплат за кредитами для аграріїв. Після скористатися тими з них, які вам підходять. Одна з таких державних програм підтримки вітчизняних виробників компенсує 25% вартості сільгосптехніки українського виробництва. У разі купівлі техніки одного з підприємств-виробників, затверджених Кабміном України, є можливість придбати її за 75% вартості. Решта ж 25% будуть компенсовані державою за рахунок бюджетних коштів. Програма діє на підставі Постанов КМУ №130 та №86.
Обслуговують програму уповноважені банки, до числа яких входить і ПриватБанк.

Ще одна програма компенсації вартості кредитів передбачена Постановою КМУ №300. Розмір компенсації за нею становить - 1,5 облікової ставки НБУ, але не більше суми фактично виплачених відсотків (комісій) за вирахуванням 5% річних. Компенсації підлягають нараховані та сплачені відсотки за користування кредитами за січень - жовтень поточного бюджетного року. Максимальний розмір компенсації - 5 млн. грн на рік.

Особливу увагу варто приділити програмі «Доступні кредити 5-7-9%» для підтримки підприємців, яка також реалізується через уповноважені державою банки. Її суть в тому, що держава компенсує підприємцю-позичальнику частину кредитного навантаження. У випадку з кредитуванням аграріїв за програмою 5-7-9% банки також передбачають зручний для них графік погашення кредитів. При цьому цільове використання кредиту може бути різним: на придбання основних засобів, рефінансування заборгованості в інших банках, поповнення оборотних коштів. В останньому випадку ставка фінансування може скласти всього 3% річних.

Не дивно, що саме ця програма найбільш популярна серед підприємців із сільськогосподарського сектора - на їх частку припадає 55% всього фінансування за програмою.
Спільний спепроєкт Finance.ua та Приватбанку