Finance.ua
Доступні гроші.
Як працюють кредити 5-7-9%

Реальні історії підприємців

Спільний фотопроєкт Finance.ua і ПУМБ
Доступні гроші.
Як працюють кредити 5-7-9%

Реальні історії підприємців

Спільний фотопроєкт Finance.ua і ПУМБ
Понад рік тому держава запустила масштабний інвестиційний проєкт для підтримки малого та середнього бізнесу — «Доступні кредити 5-7-9%». Суть в тому, що підприємці можуть брати в банках кредити під 9%, 7%, 5%, 3% і навіть 0%. Різницю між пільговою і ринковою процентною ставкою їм компенсує держава. Це дало бізнесу більше ніж сотню тисяч збережених робочих місць і десятки тисяч нових, за які платить держава. До реалізації програми підключені 33 банки, які видали понад 54,5 мільярди гривень пільгових кредитів. З них майже 6,5 мільярдів припадає на ПУМБ — другий банк на ринку за обсягами кредитування в рамках проєкту. Ми вирішили з'ясувати докладніше, як працює ця програма.

Читайте історії підприємців, які оформили пільгові кредити в ПУМБ. Вони розповіли, як це було, на що пішли позикові гроші і який у підсумку вийшов ефект.
Леонід Центило
власник «Агрофірми Колос»
Микола Поляруш
співвласник компанії «Новалюкс»
Григорій Шамрицький
власник фермерського господарства «Моя земля 2015»
Олександр Ільницький
власник компанії «Політек Груп»
Леонід Центило

54 роки, власник «Агрофірми Колос», Київська область, с. Пустоварівка. Штат співробітників – 300 осіб. Займається сільським господарством та науковою діяльністю. Рефінансував у ПУМБ діючі кредити, що дозволило його компанії заощадити близько 5 мільйонів на їх обслуговуванні.
Леонід Центило – засновник і директор багатопрофільного сільгосппідприємства, яке обробляє близько 4000 га площ. «Агрофірмі Колос» більше ніж 20 років. Вона має повний цикл виробництва сільгоспкультур: від посадки до продажу розфасованих круп і випічки хліба. Розвиває своє тваринництво (вівчарство, конярство, рибне господарство) і садівництво. Є також власний науковий напрямок, в якому задіяно близько 40 співробітників. Завдання останнього – створення нових сортів культур, вивчення питання збереження і відновлення родючості земель, а також управління відходами виробництва в сільському господарстві.
Маючи такий розгалужений бізнес, часто доводиться стикатися з нестачею оборотного капіталу. Особливо гостро це питання стоїть сьогодні.
«Минулий рік був важким для всіх, в тому числі і аграріїв. В одному тільки рослинництві ми недоотримали близько 50 мільйонів гривень», – нарікає Центило. При цьому витрати на посівну постійно зростають.
За словами підприємця, щоб отримати хороший урожай, в кожен гектар сьогодні потрібно вкласти від 25 до 40 тисяч гривень, залежно від культури. Це велике навантаження на бюджет компанії.
І тут виручають банківські кредити. Благо, з ними цим у підприємця проблем немає. Бізнес у нього досить великий, прозорий, і банки його охоче кредитують. Питання тільки в процентній ставці. «Ми працювали з кількома банками, які не брали участі у програмі 5-7-9. Потім мені подзвонили з ПУМБ і запропонували пільгове кредитування. Я, звичайно ж, погодився», – говорить бізнесмен.
За його словами, завдяки держпрограмі і співпраці з ПУМБ на одних тільки відсотках «Агрофірма Колос» заощадить близько 5 мільйонів гривень.
І на ці гроші у підприємця вже є плани: будівництво заводу з виробництва біопрепаратів і добрив, а також розвиток наукового напрямку в цілому.
«Ця програма дає нам доступ до фінансування на тих умовах, на яких його отримує бізнес в розвинених країнах. Ми про це давно мріяли. У підсумку буде добре всім: бізнесу, який бере кредити; банку, який їх видає; споживачеві, який виграє від здорової конкуренції виробників; державі, якій ми всі платимо податки», – розмірковує Центило.
Микола Поляруш

46 років, співвласник компанії «Новалюкс», м. Вінниця. Штат співробітників – 24 особи. Займається дистрибуцією. Оформив у ПУМБ кредит на 2 мільйони гривень під 3% річних.
Компанія «Новалюкс» Миколи Поляруша вже 20 років займається дистрибуцією. Товар ходовий: побутова хімія та засоби гігієни. У підприємця є зобов'язання перед виробниками та імпортерами реалізовувати його по Вінниці та області. Асортимент продукції налічує десятки найменувань. Розходиться вона по безлічі магазинчиків, ринків, кіосків, локальним і мережевим рітейлерам.
З банком ПУМБ його компанія працює вже 4-й рік. Іноді кредити беруться на оновлення матеріально-технічної бази. Але найчастіше вони йдуть на поповнення оборотного капіталу. Така специфіка бізнесу.
У постачальників «Новалюкс» купує товар за передоплатою, а продавці, навпаки, реалізують його з відстрочкою платежу. Тому у компанії виникають касові розриви, які доводиться покривати позиковими коштами.
Про держпрограму «5-7-9» Поляруш почув приблизно рік тому. Тоді його компанія заборгувала банку 2 мільйони гривень. «Це був чинний кредит, за яким я платив 18% річних. Завдяки цій програмі нам видали новий, вже на пільгових умовах, яким був рефінансований поточний. Тепер замість 18% ми платимо 3%. Різниця колосальна», – каже бізнесмен.
За його словами, спочатку на кредити 5-7-9 він дивився з недовірою. Бачив рекламу в ЗМІ, але не думав, що вони будуть доступні для «широких мас». Тим не менш, вирішив зателефонувати в ПУМБ поцікавитися.
Менеджер запитав кілька бухгалтерських звітів і сказав: «Оформляємо документи». Перше питання про пільговий кредит Поляруш поставив у вівторок, а вже в п'ятницю поїхав у банк підписувати новий кредитний договір.
Менеджер запитав кілька бухгалтерських звітів і сказав: «Оформляємо документи». Перше питання про пільговий кредит Поляруш поставив у вівторок, а вже в п'ятницю поїхав у банк підписувати новий кредитний договір.
«Що це нам дасть? Додатковий прибуток! Загальну вигоду від цього кредиту я не прораховував. Там вийде складна формула. Але сума точно буде приємною. Наприклад, завдяки йому я зміг закупити товар у декількох постачальників за старими цінами. Напередодні того, як вони оголосили про їх підвищення. А пільгове рефінансування дозволяє економити 15% на ставці за кредитом. Я радий, що є така програма і банки, які видають ці кредити», — підсумував підприємець.
Григорій Шамрицький

34 роки, власник фермерського господарства «Моя земля 2015», Полтавська область, м. Лохвиця. Штат співробітників – 20 осіб. Займається сільським господарством. Оформив у ПУМБ кредит на 1,6 мільйона гривень під 5% річних.
Григорій Шамрицький заснував своє фермерське господарство наприкінці 2015 року. Але повноцінно підприємство «Моя земля 2015» запрацювало 4 роки тому. Його основний профіль – рослинництво. Зараз воно обробляє близько 500 гектарів землі, на яких вирощує кукурудзу, соняшник, сою і пшеницю. У планах зайнятися тваринництвом. Шамрицький вже підбирає приміщення для корівників.
Окрім свого бізнесу, Григорій очолює на Полтавщині місцевий Конгрес фермерів. Це статус, який зобов'язує бути в курсі всіх нововведень в галузі і розповідати про них спільноті.
Тому про програму «Доступні кредити 5-7-9%» він дізнався одним з перших. І коли менеджери ПУМБ запропонували прокредитуватися на пільгових умовах, він погодився без вагань.
«Ми взяли кредит під 5% річних на купівлю нової сівалки точного висіву в розмірі 1,6 мільйона гривень. Її окупність при наших обсягах складе рік-півтора», – розповідає Шамрицький. За його словами, завдяки кращій якості посіву нова техніка дозволить господарству отримати приріст 3-5% до врожаю. Плюс економія, яку компанія отримує на процентній ставці, яка в 3-4 рази нижча за середньоринкову.
На оформлення кредиту пішло близько тижня. 4 дні знадобилося для підготовки потрібної звітності та кредитного договору. А саме рішення про кредит банк ухвалив лише за день.
За словами Шамрицького, насамперед тому, що «Моя земля 2015» працює легально і має зрозумілу структуру власності. «Працювати прозоро – була моя принципова позиція з самого початку.
Я розумів, що мені доведеться мати справу з банками. Адже доступ до кредитів у нашому бізнесі дуже важливий», – констатує підприємець.
Фермерів-початківців банки кредитують неохоче, і Шамрицький встиг відчути це на собі. Перші два роки йому доводилося розвиватися за рахунок своїх заощаджень і приватних позик. Але кожен аграрій, який зумів винести тяготи дорослішання молодої компанії, в перспективі все одно «приречений» на щільну співпрацю з банкірами. «І тим, хто працює відкрито, в цьому плані буде набагато простіше. Таким банки охочіше видають кредити в цілому, і пільгові кредити, зокрема», – упевнений фермер.
Олександр Ільницький

37 років, власник компанії «Політек Груп», м. Вінниця. Штат співробітників – 15 осіб. Виробляє пакувальну плівку. Оформив у ПУМБ кредит на 3 мільйони гривень під 3% річних.
В Україні тисячі компаній, які щось виробляють і чимось торгують. Це «щось» потрібно упаковувати, і в цьому їм готовий допомогти вінницький підприємець Олександр Ільницький. Його компанія «Політек Груп» з 2016 року займається виробництвом палетної та харчової стрейч-плівки. Зараз у неї понад пів сотні клієнтів з різних галузей і регіонів: виробники меблів, продуктів харчування, хімічна промисловість, охорона здоров'я та інші сфери. Більша частина продукції «Політек Груп» розходиться по країні, але є клієнти і за кордоном. Зокрема, в Німеччині та Польщі.
Кредитування бізнесу як таке Ільницький дуже вітає. Але до дорогих кредитів, які сьогодні видає більшість банків, ставиться більш стримано. «Бізнесу важливо мати доступ до дешевих грошей. Тому що до дорогих доступ і так відкритий.
Банки готові кредитувати під 15-20%, але це дуже багато. Зовсім інша ситуація, коли у тебе з'являється можливість отримати фінансування під 3-5%. З такими кредитами можна і потрібно працювати», – переконаний підприємець.
Такий кредит він зміг оформити в банку ПУМБ в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%». Його компанія отримала майже 3 мільйони гривень під 3% річних. Спочатку Олександр думав, що програма буде працювати тільки через державні банки, і для участі в ній доведеться пробиратися через купу бюрократичних перешкод. На ділі ж все виявилося набагато простіше. «Мені просто подзвонили з банку і запропонували взяти кредит на пільгових умовах. Попросили підготувати звичайний для таких випадків пакет документів, без будь-яких «особливих» довідок. Потрібно було показати реальні обороти компанії», – зізнається Ільницький.
У підсумку «Політек Груп» змогла закупити більше сировини (гранули поліетилену, з яких потім робиться плівка). Мінімальна рентабельність її бізнесу –20%.
За найгрубішими підрахунками це дозволить компанії заробити додаткові 600 000 гривень.
«Перш ніж брати кредит, потрібно зрозуміти, чи справді тобі потрібні ці гроші. Чи зможеш ти перетворити їх на додатковий прибуток. У моєму випадку вони були дуже доречні, оскільки дозволили охопити більше клієнтів. Попит на нашу продукцію це дозволяє», – резюмував Ільницький.
Партнерський проєкт
Пумб та Finance.ua
Над фотопроєктом працювали:
Редактор: Андрій Жуматій
Верстальник: Олексій Вишневський
Фотографи: Максим Василенко, Євген Онищенко, Максим Терещук
Менеджер по роботі з ключовими клієнтами: Антоніна Літвінова
Team Lead зі спецпроєктів:
Ольга Бандуренко
Керівниця проєктів з комунікацій ПУМБ: Ірина Можарова
Редактор: Андрій Жуматій
Верстальник: Олексій Вишневський
Фотографи: Максим Василенко, Євген Онищенко, Максим Терещук
Менеджер по роботі з ключовими клієнтами: Антоніна Літвінова
Team Lead зі спецпроєктів:
Ольга Бандуренко
Керівниця проєктів з комунікацій ПУМБ: Ірина Можарова
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту Finance.ua