Finance.ua

Безпечна позика, або Як не переплатити за кредитом у МФО

7 правил грамотного позичальника

«Кредити в МФО сьогодні досить популярні, але компаній, які видають такі кредити, сьогодні безліч. Якщо вибирати їх навмання, то можна помилитися. Разом з фінансовим сервісом «ШвидкоГроші» ми перерахували сім правил, які допоможуть позичальникам не переплачувати за кредитами в МФО. »
спецпроєкт

1. Завжди читайте кредитний договір

Ключове правило грамотного позичальника – не підписувати договір, якщо не прочитав його повністю і не зрозумів всього, що в ньому написано. Є кілька ключових моментів, на які потрібно звертати увагу.
Перше – процентна ставка за кредитом
Це ціна користування кредитними грошима. Зазвичай в МФО вона коливається в межах 1,6% -2% за день. Часто новачкам компанії видають перший пільговий кредит під 0,01%. Але, знову ж таки, умови його надання також потрібно детально вивчити. Може бути так, що пільговий кредит доступний за певних умов. Наприклад, тільки тим, хто офіційно працевлаштований, або тим, у кого хороша кредитна історія. Оформивши перший кредит, не читаючи умов і думаючи, що він безкоштовний, потім можна несподівано нарватися на комісію.
Другий важливий момент – штрафні санкції
Ви повинні розуміти, які наслідки для вас матиме затримка з виплатою кредиту. Компанія може щодня нараховувати пеню у вигляді % від суми боргу або якусь фіксовану суму за кожен день прострочення. А може робити і те, і інше. Одні роблять це відразу ж, на наступний день після закінчення терміну дії договору. Інші дають клієнтам на виплату пару додаткових днів, протягом яких продовжують нараховувати тільки відсотки. Про все це потрібно знати.
Третій момент, якому потрібно приділити увагу – умови пролонгації
Пролонгація допоможе уникнути зайвих витрат, якщо ви не встигаєте вчасно закрити кредит. Але потрібно розуміти, що це додаткова послуга і автоматом вона не надається. Її потрібно замовити, повідомити компанію про те, що ви її потребуєте. Як саме це зробити, в договорі має бути зазначено.
01
02
03
Грамотні позичальники не відкладають виплату за кредитом на останній день. Вони знають, що платіж можуть зарахувати із запізненням. Тоді є ризик отримати прострочення. Особливо обережно з платежами потрібно бути перед вихідними і святами. Якщо є можливість внести платіж раніше – зробіть це. Регламент проведення платежів в деяких банках і платіжних системах дозволяє перераховувати їх кілька днів. Тому, внісши платіж в останній момент, кредитор може не побачити ваших грошей і зробить відповідні висновки.

Якщо ж ви розумієте, що є ризик того, що кредит доведеться закривати саме в останній день, то краще відразу звертатися в МФО, у якої є своя мережа відділень. Наприклад, компанія «ШвидкоГроші» дає клієнтам можливість погасити кредит трьома способами: в особистому кабінеті на сайті, через термінали самообслуговування і в одному з безлічі відділень. Останній варіант не найзручніший, але для таких випадків (коли оплата планується в останній день) він найнадійніший. Адже тоді у вас на руках буде квитанція про оплату, яка підтвердить виконання вами своїх фінансових зобов'язань.

2. Вносьте платіж заздалегідь

3. Вносьте трохи більше, ніж мінімальний платіж

У разі пролонгації ви зможете якийсь час не виплачувати сам кредит, але відсотки за ним платити все ж таки доведеться. Для МФО це сигнал того, що ви на зв'язку і не відмовляєтеся від своїх зобов'язань. Краще, якщо при цьому вносити на пару десятків гривень більше від належної суми. Надлишок піде на погашення тіла боргу. Натомість так ви застрахуєте себе від ситуацій, коли на ваш кредитний рахунок надійде грошей менше, ніж потрібно. Наприклад, банк, через який ви погашаєте кредит у МФО, змінив розцінки на проведення таких платежів, а ви цього ви не знали. Тому до МФО дійшла не вся належна сума.
Очевидно, якщо ви звернулися за кредитом, значить, десь не вистачило грошей. І накопичень, які могли б покрити ці витрати, швидше за все, теж не було. Якщо так, почніть вести облік своїх фінансів. Це заняття вимагає дисципліни й акуратності, але окупиться воно з лишком. Ви, швидше за все, знайдете приховані резерви, які дозволять швидше розрахуватися з кредитом, а надалі відкладати непогану суму.

До великих витрат призводять дрібні витрати. У повсякденності ми їх не помічаємо, але вони – головний ворог накопичень. Ви здивуєтеся, скільки можна заощадити, якщо їх систематизувати.

Приклад. Сергій – програміст. Він працює в офісі і дуже любить каву, випиваючи по 3-4 чашки на день. Порція напою в офісному кафе коштує 25 гривень. Почавши вести облік витрат, Сергій побачив, що ця пристрасть обходиться йому більше ніж у 2000 гривень на місяць. Це наштовхнуло його на думку купити кава-машину в річну безвідсоткову розстрочку (сьогодні це не проблема) за 10 000 гривень і брати каву з дому в термосі. Так він буде платити 835 гривень за розстрочкою і ще близько 400 витрачати на непогану каву. Тобто його витрати відразу ж скоротяться на 765 гривень на місяць. А через рік, розрахувавшись за кава-машину, Сергій зможе відкладати вже по 1600 грн на місяць або більше ніж 19 000 грн на рік. При цьому він і далі буде пити свій улюблений напій в тих же обсягах.

Вести облік фінансів буде корисно всім. Навіть тим людям, у яких немає фінансових труднощів. Ну а якщо на вас чекають виплати за кредитами, то нехтувати цим вже точно не варто.

4. Ведіть облік фінансів

5. Використовуйте картки з кешбеком

Ситуацій, коли людині потрібна саме готівка, в наші часи виникає все менше. Майже за все сьогодні можна розплатитися банківською карткою. На неї ж ви отримуєте гроші, беручи кредит у МФО. І краще, якщо це буде правильна картка – з кешбеком на ті категорії витрат, які на вас чекають. Так ви зможете заощадити непогану суму, яку потім можна витратити на виплату відсотків за кредитом.

Приклад. Лікар прописав Ірині ліки, на купівлю яких їй не вистачає 3000 гривень. Зарплата повинна бути через тиждень, тому вона вирішила взяти на цей строк кредит в компанії «ШвидкоГроші». Якщо вона отримає гроші готівкою або ж на першу-ліпшу банківську картку, то через 7 днів їй доведеться повернути 3000 кредиту плюс 420 гривень відсотків. Якщо ж при оформленні вона вкаже дебетову картку, яка дає 5% кешбеку в категорії «Краса і медицина», то, розраховуючись нею в аптеці, зможе повернути 150 гривень у вигляді кешбеку. Тим самим вона скоротить витрати на користування кредитом майже на 36%.
Виплативши кредит з відсотками, зберігайте квитанції. Якщо платите через касу або термінал, то вони будуть паперовими. Якщо через Особистий кабінет на сайті компанії або інтернет-банк, то електронними. Зберігайте і ті, й інші. Вони підтверджують не тільки саму виплату і її суму, але і дату здійснення транзакції. Це допоможе уникнути непорозумінь у разі, якщо платіж не пройде вчасно, наприклад, з вини банку або іншої причини. Розбираючись у ситуації, компанія буде лояльніше ставитися до клієнта, якщо у нього буде підтвердження того, що він сумлінно виконує свої фінансові зобов'язання. Квитанції та чеки про погашення кредитів або штрафів краще зберігати протягом 3 років.

6. Зберігайте квитанції

7. Завжди будьте на зв'язку з кредитором

Кожен досвідчений позичальник знає, що тримати контакт з кредитором – обов'язкова умова співпраці з будь-яким МФО або банком. Якщо вам дзвонять - беріть трубку, якщо пишуть - відповідайте. Доти, поки ви на зв'язку, компанія може піти на поступки: пролонгувати або реструктурувати кредит. Якщо ж клієнт зникає, це сигнал до того, щоб перевести його кредит в розряд проблемних з усіма наслідками: зіпсована кредитна історія і неприємні розмови з колекторами.
Партнерський проєкт
ШвидкоГроші і Finance.ua
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту Finance.ua